Pauza ve snižování úroků. ČNB nechala sazby beze změny.

Pauza ve snižování úroků. ČNB nechala sazby beze změny.

Bankovní rada České národní banky na dnešním jednání (26.3.2025) rozhodla, že úrokové sazby v březnu ponechá beze změny na 3,75 %. 

Diskontní sazba zůstává na 2,75 % a lombardní sazba na 4,75 %. Analytici očekávali právě zachování sazeb, případně snížení o 0,25 procentního bodu.

Pro rozhodnutí hlasovalo všech sedm členů bankovní rady.

Od základních sazeb ČNB se nepřímo odvíjejí na jedné straně úroky komerčních bank na spořicích účtech a termínovaných vkladech, na druhé straně úroky u hypoték a dalších úvěrů.

Centrální banky zvyšují úrokové sazby v situaci, kdy chtějí ekonomiku přibrzdit. Vyšší úroky totiž znamenají dražší úvěry a výhodnější spoření. Tato kombinace má snížit ochotu lidí a firem utrácet. A když klesne poptávka, mají klesat i ceny.

Naopak snížením úrokových sazeb se centrální banky snaží rozhýbat ekonomiku. Nižší úroky totiž znamenají levnější úvěry a také menší chuť lidí držet peníze na spořicích účtech, tedy vyšší ochotu utrácet. Říká se tomu uvolnění měnové politiky.

Ve starém složení pod vedením guvernéra Jiřího Rusnoka zvýšila bankovní rada úrokové sazby v boji proti rychle rostoucí inflaci devětkrát za sebou. Ještě v červnu 2021 byla dvoutýdenní repo sazba 0,25 %, do června 2022 vystoupala na 7 %. Pod vedením Aleše Michla pak bankovní rada v prosinci 2023 zahájila postupné snižování sazeb. Přestávku si dala jen loni v prosinci, kdy je nechala beze změny, a nyní.

„Střadatele jistě potěší, že úrokové sazby na spořicích účtech jim jejich banka pravděpodobně nesníží. A kdyby přece, konkurence ráda nabídne lepší alternativy,“ říká David Eim, místopředseda představenstva Gepard Finance. „Na druhou stranu klienti se zájmem o úvěry nemusí být zklamaní. Sazby vyhlašované ČNB jsou krátkodobé a na nastavení úrokových sazeb spotřebitelských úvěrů a tím spíše hypoték nemají přímý dopad,“ podotýká.

„My nadále prostor pro další snižování úrokových sazeb v tuzemsku vidíme spíše jako omezený. Máme však za to, že ČNB ještě neřekla poslední slovo a k jednomu standardnímu poklesu sazeb o 25 bazických bodů dojde na květnovém zasedání, kdy bude k dispozici nová makroekonomická prognóza,“ předpovídá Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance.

„Ve hře zůstává i následné jemné ladění k úrovni 3,25 % za předpokladu, že by cenové tlaky ustupovaly rychleji a/nebo oživení růstu by bylo pomalejší oproti předpokladům,“ dodává Bureš.

„Ačkoli únorová prognóza ČNB doporučuje snížení sazeb až k 3% hranici do poloviny letošního roku, členové bankovní rady preferují přísnější měnovou politiku. Rizika jsou totiž hodnocena jako mírně proinflační, zejména ceny služeb a potravin, a do toho se zvyšuje aktuální ekonomická nejistota. Přirozenou úrokovou sazbu vidí jednotliví členové bankovní rady mezi 3 až 3,50 %, proto prostor pro další snížení sazeb je velmi omezený,“ doplňuje Martin Kron, analytik Raiffeisenbank.

Zdroj: https://www.penize.cz/urokove-sazby/469777-pauza-ve-snizovani-uroku-cnb-nechala-sazby-beze-zmeny